Podnik má zájem na optimálním využití …
Podnik má zájem na optimálním využití výrobní kapacity. Celkové využití výr. kapacity výrob. zařízení za určité období je podíl objemu výroby výrobku (skut. nebo plánovaný) za dané období (Qs) v ks a výrobní kapacity za dané období (Qk) v ks. Rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami je kapacitní rezerva, která vede k vysokému podílu odpisů z málo využitých výr. zařízení na jednici produkce a proto podnik usiluje o její využití v zájmu zvyšování hospodárnosti výroby.
Příklady: lepší organizace práce, včasný přísun materiálu, kvalifikace obsluhy, dostatek práce, snižovat poruchovost, dobrý technologický projekt z hlediska technologie výroby.
21. Vysvětlete výpočet časového využití výrobní kapacity výrobního zařízení, uveďte příklady zvýšení časového využití výrobní kapacity.
Časové (extenzivní) využití výrobní kapacity výrobního zařízení za určité období je podíl skutečného (nebo plán.) počtu hodin provozu za dané období (Fes) (strojní hodiny) a využitelného časového fondu výrobního zařízení za toto období (Fe) (strojní hodiny). Rozdíl mezi těmito hodnotami jsou rezervy v časovém (extenzivním) využití výrobního zařízení, tj. rezervy ve využití využitelného časového fondu tohoto zařízení. Zvyšování využití je omezené využitelným časovým fondem, ale i zlepšením organizace práce, zásobováním, vyšší jakostí surovin, snížení poruchovosti a oprav, kvalitní obsluhou, včasnost, nízká směnnost. Časové využití se dále měří také Koeficientem směnnosti(s): je podíl odpracované směny (dny) dělníků hlavní činnosti ve všech směnách celkem (OSD) a odpracované směny (dny) dělníků v hlav. činn. v první (hlavní) směně (OSD1).