CENA (P)
je veličinou, která pro kupujícího znamená oběť, a pro prodávajícího je tatáž cena efektem, k jehož dosažení musel podstoupit určitou oběť (náklady).
Změna ceny se bezprostředně projevuje do kalkulace oběti a efektu (užitku), a to na straně S i D. To je impulsem ke změnám v S i D a změně jejich vzájemné proporce. Změna poměru působí na úroveň ceny. Tržní mechanismus toto vzájemné ovlivňování předpokládá a je na něm založen.
– v ekonomické teorii se takový stav označuje jako cenová liberalizace. Jejím základem je tržní suverenita subjektů, svoboda volby, zda koupí či prodá anebo nekoupí či neprodá.
– Hovoříme o vlastnické suverenitě tržních objektů.
Z hlediska koordinace role trhu můžeme tržní subjekty rozdělit do dvou zákl. skupin:
Domácnosti – subjekty přicházející na trh s cílem nakoupit statky a služby sloužící k uspokojování potřeb.V roli kupujícího vystupují na trhu statků a služeb. Na trhu výrobních faktorů vystupují na straně nabídky (práce).
Firmy – instituce, jejichž činnost je zaměřena na produkci výrobků a služeb za účelem prodeje. Na trh výrobků a služeb vstupují jako prodávající (S), na trh VF jako kupující (D)
Stát – je specifickým subjektem sledujícím mnohem širší cíle než soukromé tržní subjekty. Jeho působení významně ovlivňuje nejen zákl. rámec, ale i mechanismus působení trhu.