John S. MILL (19s.)
– je ovlivněn svým otcem (představitelem Richardovy školy), Smithem, Richardem a také Sayem. Millova ekonomie je tím, na co navazuje anglická ekonomie v 19. stol.
– napsal 1. učebnici ekonomie: Zásady politické ekonomie.
Mill věřil, že ekonomická teorie má smysl jedině tehdy, když dokáže dát odpovědi na aktuální problémy své doby. Snažil se spojit principy politické ekonomie s širšími otázkami humanity a pokroku. Ekonomie je pro něj věda o tvorbě a rozdělování bohatství.
Jeho hlavní myšlenkou je teorie výroby a rozdělování. Zákony rozdělování (lze je poznat, ale ne změnit) jsou odlišné od zákonů výroby (lze ve společnosti ovlivnit – proto obhajoval odborové svazy).
– neakceptuje rentu, dívá se přes prsty na vlastníky půdy – pobírají důchod aniž by se na tom nějak přičinili (tj. vykořisťování),(uznává půdu jen jako VF).
– poptávka a nabídka podle něj určují tržní cenu, ale ne hodnotu – ta je určena (výrobními) náklady (kapitálem a prácí) – tj. teorie výrobních nákladů.
– na zisk se díval jako na náklad, skládá se ze dvou složek: z úroku (nákladu abstinence) a z podnikatelského zisku (odměna za řídící činnost podnikatele + prémie za riziko investování) – objevuje se poprvé.