Na základě důchodové spotřební křivky odvodíme …
Na základě důchodové spotřební křivky odvodíme i závislost nakupovaného množství určitého statku na velikosti důchodu – tzv. Engelovu křivku.
Engel (1821 – 1896) německý statistik, který na základě empirických výzkumů dospěl k závěru, že s růstem svého důchodu lidé vynakládají stále menší podíl důchodu na potraviny.
Např. velikost poptávky po statku Y bude rovna
y = fy ( M px, py, ), ( * )
kde px, py, jsou fixované ceny, velikost důchodu M je proměnná.
Proměnlivý důchod vytvoří množinu rovnoběžných důchodových omezení, ke každému omezení lze nalézt příslušnou indiferenční křivku Ui, která je tečnou k tomuto důchodovému omezení. Bod, v němž důchodové omezení je tečnou k indiferenční křivce Ui, je bodem rovnováhy spotřebitele při velikosti důchodu Mi s hodnotami spotřeby statků xi a yi. Promítneme -li souřadnice bodů yi do grafu, v němž na ose x bude proměnná velikost důchodu M se souřadnicemi Mi a na ose y příslušné souřadnice bodů yi odvozené z rovnováhy spotřebitele, dostaneme zobrazení hledané funkce ( * ).
(Kdybychom chtěli odvodit závislost poptávky po statku X v závislosti na velikosti důchodu Mi, postupovali bychom analogicky s tím rozdílem, že na osu y bychom zobrazili zjištěné hodnoty statku X xi.)