Cambridgeský koeficient (k)
Cambridgeský koeficient (k) je v krátkém období konstantní, jeho výše je dána platebními zvyklostmi společnosti. Výstup (Y) je díky pružnosti nominálních mezd a cen a dokonalým informacím na úrovni potenciálního produktu.
→ Množství peněz v ekonomice determinuje cenovou hladinu.
Odvození agregátní poptávky
Agregátní poptávka má negativní sklon – s poklesem cenové hladiny agregátní poptávka roste s růstem cenové hladiny AD naopak klesá.
Pokles cenové hladiny vyvolá růst reálné hodnoty peněz držených ekonomickými subjekty. Domácnosti tedy budou najednou držet více peněz, než chtějí (vzhledem k výši nominálního důchodu). Porostou tedy i jejich výdaje na nákup statků a služeb, roste i agregátní poptávka.
S růstem cenové hladiny bude reálná hodnota peněz klesat. Ekonomické subjekty tedy budou najednou držet méně peněz než chtějí. Omezí tedy své výdaje na nákup statků a služeb – agregátní poptávka klesá.
Křivka agregátní poptávky má tvar rovnoosé hyperboly (pokud klesne cenová hladina o 1%, zvýší se o jedno procento i výdaje na zboží a služby – cenová elasticita poptávky je rovna -1).