112. V čem spočívá podstata vědeckotechnického pokroku, jaké jsou jeho fáze? Jaký je obsah jednotlivých etap přípravy nových výrobků?
Vědeckotechnický pokrok se v podniku uskutečňuje zejména ve změnách věcných inov. faktorů podniku (tj. ve změnách prac. prostředků, prac. předmětů, technol. principů, energ. výměny, konstrukce vyráběných výrobků). Změny těchto inov. faktorů se uskutečňují jako součást příslušných komplexních inovačních akcí. Aby byla změna kteréhokoli věcného inov. faktoru co nejefektivnější, musí být uskutečněna odpovídající změna v kvalifikaci pracovníků a v organizaci. Z toho plyne rozhodující význam tech. inovací v inov. akcích. Technické inovace nemohou být efektivně uskutečňovány izolovaně, odtrženě od nutných inovací kvalifikace a organizace.
Proces vědeckotechnického pokroku v podniku je proces stále dokonalejšího využívání poznatků o přír. zákonitostech především ve výrobním procesu, zahrnující jak tok invencí připravujících technické inovace, tak tok různě hlubokých pozitiv. tech. inovací v rámci příslušných komplexních inov. akcí. Úkolem vědeckotech. činností v podniku je připr. a uskutečňovat inov. akce, zajišťující reálný růst efektivnosti činnosti podniku. To vyžaduje důsledně cílově orientovat řízení těchto činností na žádoucí efektivnost činn. podniku, na cíle jeho podnikání. Vědeckotech. pokrok se člení na fáze: zákl. výzkum, aplikovaný výzkum, technický vývoj, příprava výroby, realizace výsledků předchozích fází u výrobce nových tech. prostředků a jejich prodej zákazníkům, využívání nových techn. prostředků u uživatelů, likvidace.