Zákoník práce stanovuje tři podstatné náležitosti pracovní smlouvy
1) Druh práce (musí se určit přesně, ať není možná záměna, s převedením na jinou práci musí zaměstnanec souhlasit), jiný druh práce ve stejné firmě má za následek „převedení na jinou práci“
2) Místo výkonu práce (rovněž tak podrobně ať není možná záměna, jedná-li se o přeložení musí s tím zaměstnanec souhlasit), změna výkonu práce se nazývá „přeložení“
3) Datum nástupu do práce (tímto datem teprve vzniká pracovní poměr. V případě, že se jedná o smlouvu žáka ze základní školy podepisovanou v období školního vyučování, pak den nástupu do práce může být uveden až prvý den po ukončení povinné školní docházky.)
Náležitosti smlouvy:
Kromě těchto podstatných náležitostí se ve smlouvě obvykle sjednává Doba trvání pracovního poměru (na dobu určitou, nebo neurčitou), dále se sjednávají Mzdové podmínky, odlišné dodržení pracovní doby. Nebo cokoliv na čem se obě strany dohodnou(př. Konkurenční doložka)
Pracovní poměr na dobu určitou nelze uzavřít se všemi kategoriemi zaměstnanců, jsou to např. absolventi (ti, kteří ukončili přípravu na povolání a ještě dva roky poté), dále jsou to mladiství a zaměstnanci podle kolektivní smlouvy. Tento zákaz lze prolomit písemnou žádostí zaměstnance.
V pracovní smlouvě lze dále sjednat zkušební dobu. Může být maximálně 3 měsíční. Její běh lze přerušit jen ze zákonných důvodů (nemocenská) a to na dobu max. 10 dnů. Jinak lze ve smlouvě sjednat cokoliv na čem se obě strany dohodnou.