ČSH musí být alespoň rovna nule, …
ČSH musí být alespoň rovna nule, potom je záměr pro firmu indiferentní. Pro firmu jsou přijatelné záměry s ČSH větší než nula, neboť suma příjmů za dobu životnosti musí uhradit vynaložené peněžní prostředky, zajistit požadovanou míru výnosu a ještě by měla zvýšit peněžní tok firmy a přispět tak ke zvýšení její tržní hodnoty.
V úvahu je třeba vzít i úrokovou míru (která je stanovena). Čím je kalkulovaná úrok.míra vyšší, tím je čistá současná hodnota nižší. Čím vyšší riziko, tím je obvykle uvažováno s vyšší kalkulovanou úrokovou mírou.
Metoda čisté současné hodnoty je dnes považována za nejvhodnější způsob, respektuje faktor času, za efekt investice bere celkový peněžní příjem, bere v úvahu příjmy po celou dobu životnosti. Její předností je, že ukazuje bezprostřední přínos investice k hlavnímu finančnímu cíli podniku, ke zvýšení tržní hodnoty firmy. Nedostatky vyplývají z nejistoty reálnosti předpokládaných peněžních příjmů, jejichž predikce je mimořádně obtížná. K tomu přistupuje i praktická propočitatelnost toků plateb, která je obzvláště ve vícestupňovém výrobním procesu prakticky neproveditelná.
m. anuity – hledá průměrný roční přebytek zpětných toků fin.prostředků. Výhodný je ten, jehož anuita je rovna alespoň nule. Vybírán je záměr s nejvyšší anuitou
c = ČSH . k
kde ČSH čistá současná hodnota investice, k – faktor anuity, přičemž platí, že
k = (1 + i)n / (1 + i)n – 1
kde n – doba životnosti, i – kalkulovaná úroková míra